Forum Otwarte forum miłośników koszatniczek Strona Główna

Forum Otwarte forum miłośników koszatniczek Strona Główna -> sedno życia koszy -> Ciekawe info o koszach.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cookie
forum Admin



<font color=orange>forum Admin</font>
Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 197
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Gdańsk


PostWysłany: Pon 11:50, 01 Maj 2006    Temat postu: Ciekawe info o koszach.

Koszatniczka (Octodon degus) czyli szczur o ogonie w kształcie trąbki (Trumpet-tailed Rat) to mały gryzoń żyjący w Chile. Zwierze to czasami nazywane jest Koszatniczką Pospolitą, w celu rozróżnienia go od innych członków gatunku Octodon. Pozostali członkowie tego gatunku także nazywani są koszatniczkami. Rozróżnia się je za pomocą następujących dodatkowych nazw:

&middot; O. bridgesi, Koszatniczka Bridge'a, spotykana w Argentynie
&middot; O. lunatus, “the Moon-toothed Degu” (koszatniczka o siekaczach w kształcie półksiężyca), zwierzak o nocnym trybie życia żyjące w północnej części Chile
&middot; O. pacificus, Koszatniczka z Wyspy Mocha, gatunek ostatnio dopiero odkryty spotykany tylko i wyłącznie na Wyspie Mocha – małej wyspie położonej w strefie lasów tropikalnych Valdivian w środkowej części Chile. Koszatniczka ta ma długie gładkie futerko, skąpo uposażony w włosy ogonek - uważa się, że właśnie te cechy są pierwotnymi cechami koszatniczek.

Koszatniczki to stworzenia bardzo towarzyskie. Żyją w norkach, i dzięki temu, ze żyją w stadach są w stanie zbudować znacznie bardziej skomplikowane systemy norek niż gdyby żyłyby w pojedynkę. Koszatniczki w ferworze kopania współpracują ze sobą, koordynują czynność kopania, w ten sposób tworząc swoiste łańcuchy kopaczy.
Samice mieszkające w tej samej norce troszczą się o młode pozostałych.

Koszatniczki wyruszają na poszukiwanie pożywienia w większych grupach ponieważ właśnie wtedy ich zdolność szybkiego zauważania drapieżników jest największa, a każde z osobna musi poświecić znacznie mniej czasu na bycie czujnym i ostrożnym.

Koszatniczki posiadają skomplikowany system sygnałów dźwiękowych, istny repertuar wokalny. Młode muszą słyszeć wołanie/sygnały matki by system odczuwania emocji w ich mózgach mógł się właściwie rozwinąć. Koszatniczki wykorzystują mocz by znaczyć teren, a przeprowadzone eksperymenty pokazują, że zwierzęta te reagują na tego rodzaju znaczniki terenu.

Mimo, że koszatniczki przychodzą na świat w norkach, rodzą się już całkiem rozwinięte, a więc od urodzenia widzą i słyszą.

W przeciwieństwie do innych członków gatunku Octodon, koszatniczki są aktywne za dnia i maja dobry wzrok. Siatkówka ich oka zawiera komórki pałeczki oraz dwa rodzaje komórek stożkowych, z których jedna ma najwyższą czułość na strefę ultrafioletową widma. Przeprowadzone doświadczenia wykazały, że koszatniczka rozróżnia światło ultrafioletowe od długości fal światła widzialnego dla ludzi. Prawdopodobnie ta czułość na światło ultrafioletowe pełni role społeczną ponieważ futerko na brzuchu i mocz odbijają promienie UV.

Koszatniczki to herbiwory - żywią się trawami, liscmi krzaków i ich nasionami. Częstotliwość przyjmowania posiłków jest zdeterminowana szybkością trawienia tego raczej niskiej jakości pożywienia, różni się w zależności od rodzaju pożywienia i warunków.

Podobnie jak niektóre herbiwory takie jak np. króliki, koszatniczki są kałożerne – jedzą własne odchody aby odzyskać z nich jeszcze jakiekolwiek wartości odżywcze.

Mimo, że koszatniczki są zwierzętami aktywnymi w dzień, w pełni lata nie opuszczają norek w ciągu dnia, a podczas upałów wycieczki po pożywienie odbywają się tak szybko jak to tylko możliwe, a więc zwierzaki na skupiają się na jakości zbieranego pożywienia. Zwykle wędrówki po pożywienie odbywają się po zacienionych obszarach, chociaż tendencja ta zmniejsza się, gdy w pobliżu nie ma zagrażającym im drapieżników. Na terenach otwartych koszatniczki koncentrują się głównie na byciu czujnymi a więc zmniejsza się efektywność zdobywania pożywienia. Koszatniczki maja ogromny wpływ na roślinność w rejonach swoich kolonii – jako jedyne gryzonie zdobywające pożywienie w dzień maja niebywały wpływ na ilość pozostałego pożywienia dla gryzoni aktywnych nocą.

Koszatniczki od urodzenia są cukrzykami dlatego też często wykożystuje się je w badaniach.
_________________Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Otwarte forum miłośników koszatniczek Strona Główna -> sedno życia koszy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin